חילופי מעסיקים

בעת חילופי מעסיקים, תם חוזה העבודה האישי ונוצר חוזה עבודה חדש עם המעסיק החדש. על מנת לקבוע אם חילופי המעסיקים מקנים לעובד את הזכות להתפטר ולהיות זכאי לפיצויי פיטורים, יש לבחון את מכלול תנאי העבודה תחת המעסיק הראשון לעומת מכלול תנאי העבודה תחת המעסיק החדש.

בנסיבות מסוימות, יתכן והתפטרות של עובד עקב חילופי מעסיקים תיחשב לפיטורים – כאשר למשל נוצרת הרעה בתנאיו. במקרה זה אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו ולכן רואים את התפטרותו כפיטורים, על כל המשתמע מכך.

הפסיקה קבעה כי ככלל עובד אשר מתפטר ממקום עבודתו עקב חילופי מעסיקים, זכאי לפיצויי פיטורים אלא אם הוכיח המעסיק כי בפועל לא היה שינוי בתנאי העבודה בכללותם.

אם לא חל שינוי מהותי באופן העסקתו ובזכויותיו לאחר חילופי המעסיקים, אין לראות בחילופי המעסיקים משום "נסיבות" המהוות הרעת תנאים ומזכות עובד שהתפטר בגינן בפיצויי פיטורים.

כמו כן, על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים במקרה זה, על העובד שמקום עבודתו עבר לבעלות של מעסיק אחר, לנקוט בצעד של ניתוק יחסי עובד מעביד בינו לבין מעסיקו. דהיינו, עצם חילופי מעסיקים אינו מהווה ניתוק של יחסי עובד מעביד, אלא אם היה אירוע של סיום קשר העבודה, בין בדרך של פיטורים ובין בהתפטרות.

ומדוע זה כל כך משנה? אם יוכח כי הרכיב הינו חלק משכר העובד, הרי שרכיב זה יגדיל את התעריף של העובד (השעתי או היומי), ובהתאם יגדיל את פיצוי פיטוריו ואת זכויותיו הסוציאליות. כמו כן, ישפיע הדבר על תשלומי המיסים, ועל התגמול בגין השעות הנוספות.

שונים הדברים בכל הנוגע לחברות כוח אדם. ניקח למשל עובדי ניקיון ואדמיניסטרציה. קיימים מקרים רבים בהם העובדים לא מתחלפים, ואף לא המוסדות בהם הם נותנים שירות. חברות כוח האדם, הן שמתחלפות, ומסיבות שונות – הפסד במכרז או הפסקת פעילות למשל.

באחד המקרים, עובד ניקיון הועסק באמצעות חברת כוח אדם, ונתן שירות בקניון מוכר. הקניון החליף את מעסיקתו של העובד בחברת ניקיון אחרת, אשר המשיכה להעסיק את העובד.

והנה, העובד תבע את חברת כוח האדם הראשונה בגין פיצויים וזכויות סוציאליות. בית הדין לעבודה קבע כי יש לשלם לעובד פיצויי פיטורים לפי משכורתו האחרונה.

הנתבעת טענה כי הציעה לו הצעת עבודה חלופית, ובית הדין קבע כי אין הדבר משנה. בית הדין קבע כי כאשר עובד ניקיון מבקש להמשיך באותו מקום עבודה, חרף חילופי מעסיקים, זכות זו עומדת לו תוך קבלת פיצויים מהמעסיק הראשון – גם אם הוצעה לו הצעת עבודה חלופית.

הנתבעת ערערה לבית הדין הארצי לעבודה, וערעור נדחה.

זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים נוספים

עורך דין הטרדה מינית

עורך דין הטרדה מינית אורן טל הטרדה מינית במקום העבודה יוצרת מצב מורכב ורגיש לכל המעורבים. כשאדם מתלונן על הטרדה...
המשך קריאה

ליווי וייצוג עובדים

משרדינו מייצג עובדים רבים במשק הישראלי, ומתמחה היטב בזכויות הסקטור הפרטי והציבורי. המשרד בקיא בכלל זכויות העובדים המגיעים מהענפים השונים...
המשך קריאה

ייצוג בהליכי שימוע

משרדינו מייצג עובדים ומעסיקים בהליכי שימוע לפני פיטורים ו/או לפני שינויי תנאי העסקה. המשרד מלווה את העובד או את המעסיק,...
המשך קריאה

ליווי בהליכים קיבוציים

משרדנו מלווה עובדים ומעסיקים בהליכים קיבוציים, לרבות במשא ומתן קיבוצי. על חברות רבות במשק הישראלי חלים הסכמים קיבוציים, כלליים, ענפיים...
המשך קריאה

ליווי וייצוג מעסיקים

משרדינו מייצג ומלווה מעסיקים רבים ומעניק להם ייעוץ שוטף יומיומי בדיני העבודה ובזכויות עובדיהם (ריטיינר). המשרד זמין לקריאות פתע ולחוות...
המשך קריאה

זכויות נשים בעבודה

בעולם העבודה קיימת הגנה רחבה לנשים עובדות. סוגיות נפוצות הקשורות לעובדות הינן, בין היתר, היריון וטיפולי פוריות, הטרדה מינית בעבודה,...
המשך קריאה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

זקוקים לייעוץ משפטי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם